Škodlivé látky v kozmetike

Zubná pasta a škodlivé látky v nej

Pre zdravé zuby a svieži dych je nevyhnutná správna dentálna hygiena, ktorej základ tvorí zubná pasta (aspoň v našich končinách 🙂 ). Bohatá pena pri ústach pre nás nie je znakom besnosti, ale čistoty. 😉 Ale táto bohatá pena nemusí znamenať dobre vyčistené zuby! Môže so sebou dokonca prinášať niekoľko zdravotných rizík.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Sulfáty sú mnohými zbožňované aj nenávidené zároveň, nájdeme ich vo väčšine tradičných kozmetických produktov určených na čistenie (šampóny, sprchové gély…) a nájdu sa aj v zubnej paste. Využívané sú najmä kvôli ich schopnosti vytvárať bohatú penu, ktorá nám dodáva pocit efektívneho vyčistenia. Na jednej strane je pravda, že sulfáty pomáhajú čistiť, no zároveň môžu pokožku nepekne vysušiť a podráždiť a to sa týka aj ústnej dutiny. Okrem podráždenia môžete v ústach pociťovať suchosť až pálenie a v horšom prípade sa môžu začať tvoriť vredy a afty. Pamätajte si, že efektívnosť zubnej pasty nezáleží na množstve peny, vo väčšine prípadov je dôležitá najmä technika čistenia zubov.

Triclosan

Antibakteriálna zložka, pôsobiaca ako endokrinný disruptor narúšajúci hormonálnu hladinu. Jeho používaním neohrozujete len seba, ale aj vodný život, na ktorý pôsobí toxicky. Takže treba dávať pozor na to, čo spláchnete dolu potrubím. 😉 Toxicky pôsobí aj na našu pečeň a vo vážnejších prípadoch môže podporiť vznik tumorov a zvýšiť riziko rakoviny.

Sodium fluoride

Tento “jed na potkany” niektorí obhajujú, iní odsudzujú. Neodporúča sa pre malé deti, ktoré by mohli zubnú pastu prehltnúť. Pomáha proti tvorbe kazov a plaku, pre citlivé osoby môže byť dráždivý.

Arome/Fragrance

Pozor na syntetické príchute a vône, ktoré môžu byť vytvorené z rôznych škodlivých látok, ktorých presný zoznam nie je výrobca povinný uviesť. Vyberajte si zubné pasty s príchuťami prírodného pôvodu.

Propylene glycol

Ropný produkt so širokým využitím nielen v kozmetickom priemysle. Vytvára príjemnú konzistenciu produktu a zabraňuje jeho rýchlemu vysychaniu. Môže pôsobiť dráždivo. Hlavným problémom môžu byť vyskytujúce sa nečistoty, ktoré pôsobia karcinogénne (1,4 dioxane, ethylene oxide). Ich prítomnosť ale nie je vysoko pravdepodobná. Výskyt týchto karcinogénnych látok je celkovo možný pri skupine zložiek s úvodnou skratkou PEG.

Cocamidopropyl betaine

Vyrába sa z kokosového oleja, môžete ho nájsť aj pod skráteným názvom coco-betaine. Pomáha vytvárať penu a čistí. Všeobecne je pokladaný za jemný a bezpečný, ale kvôli možnému výskytu nečistôt môže u citlivých osôb spôsobiť podráždenie a alergie.

Pozor si dávajte aj na bieliace zubné pasty, ktoré obsahujú mikročiastky, ktoré opticky bielia zuby mechanickým zbrusovaním. Týmto sa ale poškodzuje zubná sklovina a oslabujú zuby. Vyhnite sa aj zubným pastám so zbytočným obsahom syntetických farbív. Sú prírodné pasty zaručene bezpečné? Nie nutne. Nie je na škodu si vždy prečítať zloženie! V prípade, že máte na nejakú prírodnú zložku alergiu, uistite sa, že sa v zubnej paste nenachádza.

 

2 thoughts on “Zubná pasta a škodlivé látky v nej

  1. Skvelý článok, ja mám po niektorých pastách taký zvláštny pocit na žalúdku, akoby mi bolo z nich nejako nevoľno, neviem, čím to je, ale všimla som si to hlavne po mentolových pastách. A nejako ma už dlhší čas trápi vysušovanie pier. Nevieš mi poradiť nejakú šetrnú a bežne dostupnú zubnú pastu?

    1. Celkom dobrá bola od Urtekram (i ked napr. tea tree mi moc nechutila), ale nepení, tak si na to treba zvyknúť. Skvelo ovocne chutia zas detské Jack n´Jill, i keď tie chutia možno až príliš dobre 😀 Obe sú dostupné v slovenských e-shopoch a myslím, že sa dajú kúpiť aj v niektorých kamenných bio obchodoch 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.