Škodlivé látky v kozmetike

Škodlivé zložky v kozmetike I.

Dnes si predstavíme niektoré škodlivé zložky, ktoré sa bežne vyskytujú v kozmetike a nájdete ich nielen v lacnej “bežnej” kozmetike, ale často sa vyskytujú aj v drahých high-end produktoch. Odporúčame sa im vyhýbať alebo aspoň obmedziť množstvo produktov, v ktorých sa nachádzajú.

Škodlivé zložky v kozmetikeAlpha-Isomethyl Ionone – Dodáva vôňu, no táto zložka je pri výrobe parfumov zakázaná. Stále ju však môžete nájsť v iných produktoch, napríklad v sprchových géloch či iných voňavých produktoch. Môže spôsobiť podráždenie pokožky, alergie a môže pôsobiť toxicky na životné prostredie.

Benzyl Alcohol – Používa sa na úpravu vône a tiež ako konzervant a rozpúšťadlo. Môže podráždiť pokožku a spája sa tiež s kontaktnou alergiou.

Butylphenyl Methylpropional/ Lilial – Syntetická zložka, ktorá dodáva a upravuje vôňu. Môže sa využívať aj v parfumérstve. Môže spôsobiť podráždenie pokožky, kontaktnú alergiu či dermatitídu.

Dimethicone – Silikónová zložka. Nájdete ju vo veľkom množstve kozmetických prípravkoch, najmä však v produktoch na vlasy a pleťových krémoch, telových mliekach, ale aj v make-upe. Zabezpečuje dobrú klzkosť produktu, ktorý sa vďaka nemu ľahko rozotiera a dodáva vláčny pocit a falošný pocit hebkej pokožky. V pleťových krémoch môže dodať pocit vypnutej pokožky a vyhladených vrások. Pri dlhšom používaní môže spôsobiť vysušenie pokožky a hromadenie produktov na vlasoch.

Parfum/Fragrance/Arome – Neznáma zmes syntetických látok, ktorá dodáva produktu vôňu. Výrobca nie je povinný zverejniť zoznam chemických látok, ktoré boli použité na výrobu vône, preto sa za týmto označením môže skrývať takmer čokoľvek. Nebezpečné sú napríklad ftaláty (napríklad diethyl phtalate – DEP), ktorý pôsobia ako endokrinný disruptor a môžu byť toxické. Niektorí výrobcovia používajú na výrobu vône aj éterické oleje, takže vždy hľadajte v popise, z čoho bola vôňa vyrobená a či je prírodného pôvodu. Ak takéto označenie chýba, pravdepodobne ide o syntetickú vôňu.

PEG-40 Hydrogenated Castor Oil – Polyetylén glykol vyprodukovaný z ricínového oleja. Upravuje vôňu a pomáha vytvárať emulziu. Môže byť kontaminovaný karcinogénnymi nečistotami ethylene oxide a 1,4 dioxane.

PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate – Nájdete ho napríklad v čistiacich a sprchových géloch. Čistí, vytvára emulziu a slúži aj ako rozpúšťadlo. Opäť tu hrozí kontaminácia karcinogénnymi nečistotami.

Phenoxyethanol – V produkte slúži ako konzervant vďaka jehosvojim baktericídnym účinkom, môže tiež mierne upraviť vôňu. Momentálne sa využíva s obľubou najmä ako náhrada parabénov. Nájdete ho aj v prírodnej kozmetike. Ak ho aplikujete v oblasti úst či priamo na pery, môže byť mierne toxický. Podobne ako väčšina konzervantov môže na citlivú pokožku pôsobiť dráždivo a v ojedinelých prípadoch spôsobiť aj alergické reakcie.

Polyquaternium-7 – Tento syntetický polymér sa často využíva napríklad vo vlasovej kozmetike, najmä vďaka jeho antistatickým účinkom a schopnosti zafixovať vlasy. Môžete ho nájsť aj v sprchových géloch.  Na pokožke aj vlasoch dokáže vytvoriť ochranný film, ktorý vlasy chráni pred vlhkosťou z okolia a tak obmedzuje ich krepovitosť. Zložka je sama o sebe vcelku bezpečná, avšak môže byť kontaminovaná zložkou  acrylamide, ktorá je potenciálnym karcinogénom.

 

2 thoughts on “Škodlivé zložky v kozmetike I.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.