Škodlivé látky v kozmetike

Laky na nechty a nebezpečné zložky. Čomu sa vyhnúť?

Laky na nechty patria do povinnej kozmetickej výbavy veľa žien. Napriek tomu, že milujem prírodnú kozmetiku, taktiež milujem laky na nechty vo všetkých farbách dúhy, tie trblietavé, s pieskovým efektom, aj tie lesklé. Pri kozmetike pred kúpou vždy čítam zloženie, ale, žiaľ, fľaštičky lakov tieto informácie nemajú, a preto vždy letia do nákupného košíka bez uvažovania nad ich zložením. A to je chyba.

laky na nechty nebezpecne zlozkyHľadať úplne prírodný lak na nechty by bol ale nezmysel. Ak sa chcete chemikáliám úplne vyhnúť, vyhnite sa aj lakom na nechty a svoje nechty udržiavajte pevné, lesklé a pružné dobrou starostlivosťou a výživou. Ak sa však lakov na nechty úplne vzdať nechcete, vyhnite sa aspoň tým najhorším chemikáliám.

DBP (dibuthyl phtalate) – dibutyl ftalát je rozpúšťadlo, lak na nechty je vďaka nemu pružný. Má negatívny vplyv na hormonálnu stabilitu, najmä na vývoj reprodukčného systému (najmä u mužov, preto by sa mu mali vyvarovať predovšetkým tehotné ženy). Môže viesť až k neplodnosti. Od roku 2005 by mal byť zakázaný, ale pre istotu si vždy skontrolujte zloženie, najmä ak nakupujete mimo EÚ. Podľa databázy EWG (Enviromental Working Group) dosiahol stupeň 10, čo je najvyššia výstraha.

Formaldehyde – formaldehyd je konzervant, karcinogénna látka. Predstavuje vysoké riziko vzniku rakoviny nosohltanu. V EÚ je povolené množstvo použitia tejto látky v kozmetike limitované na 0,02%, takže opäť pozor na laky na nechty (a inú kozmetiku) dovážanú z iných krajín. Môže tiež dráždiť pokožku a  pôsobiť ako alergén. Táto látka taktiež dosiahla maximálny možný stupeň 10 a môže byť vypúšťaná aj inými konzervantmi. Formaldehyd je však plyn a preto by do lakov na nechty nemal byť pridávaný, v kozmetike ho nájdete ako zlúčeninu s vodou pod názvom methylene glycol. Z tejto zlúčeniny môže byť čistý formaldehyd vylúčený len v malých množstvách a len za určitých podmienok a preto by nemal predstavovať vysoké riziko. Formaldehyd sa vo veľmi  nízkych koncentráciách nachádza aj prirodzene v prírode.

Toluene – toluén je rozpúšťadlo, vďaka ktorému sa lak na nechty jednoducho rozotiera. Je to neurotoxín, nebezpečný pre imunitný systém a pre vývoj plodu u tehotných žien. V lakoch na nechty by sa nemal vyskytovať v ohrozujúcom množstve, ale aj tak je lepšie sa mu vyhnúť. Dosahuje stupeň 10.manikura

Xylene – xylon slúži ako rozpúšťadlo a upravuje vôňu. V databáze EWG má vysoký stupeň ohrozenia 8. Môže dráždiť pokožku a pôsobiť toxicky na nervový systém.

Tosylamide/Formaldehyde Resin – formaldehydová živica je polymér slúžiaci na vytvorenie pevného a lesklého povrchu, zvyšuje odolnosť laku na nechty. U citlivejších jedincov môže spôsobiť podráždenie pokožky či alergie. Podľa databázy EWG dosiahol stupeň 4, čo predstavuje stredné riziko. Táto zlúčenina opäť obsahuje formaldehyd, ale ten sa odparuje len minimálne a nemal by predstavovať zdravotné riziko.

Camphor – gáfor sa nachádza v dreve gáfrovníka lekárskeho. Môže sa vyrábať aj synteticky. Niektoré firmy sa v lakoch na nechty vyhýbajú aj tejto látke. Slúži ako plastikátor a upravuje vôňu. Podľa EWG má stupeň 2, čiže je bezpečný, môže však spôsobiť podráždenie.

Pri lakovaní vašich nechtov sa snažte zamedziť kontaktu laku na nechty s pokožkou a dobre ventilujte miestnosť, aby ste vdýchli čo najmenej výparov. Pokožku okolo nechtov ošetrite olejčekom.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.