Beauty mixér, Prírodná a bio kozmetika

Minerálny makeup – prečo a ako ho používať

Nájsť dobrý makeup nemusí byť jednoduché. Mňa dlhé roky trápila veľmi mastná pleť s akné a navyše mám bledú pleť so žltým podtónom. Všetky makeupy z drogérie boli na mňa pritmavé a príliš oranžové, takže tadeto cesta neviedla. Skôr som preto hľadala krycie púdre a nakoniec som našla minerálny makeup. Od nášho zoznámenia sa z nás stali nerozluční kamaráti 🙂

Prečo používať minerálny makeup?

Minerálny makeup má podobu sypkého púdru a má spravidla veľmi čisté, prírodné zloženie. Ale samozrejme nezaškodí si zloženie u konkrétnej značky vždy prečítať 🙂 Jeho základom je minerál – sľuda (mica), ktorá dodáva makeupu farbu. K nej môžu byť primiešané aj ďalšie prísady – napríklad zinc oxide a titanium dioxide – tieto zložky dodávajú vyššiu kryciu schopnosť (biely krycí základ) a aj trochu tej UV ochrany. V závislosti od jednotlivých firiem môže minerálny makeup obsahovať aj ďalšie prísady, napríklad na úpravu odtieňu, krytia, absorpcie mazu a podobne. Úroveň krytia záleží od jednotlivých značiek, môžete dosiahnuť ľahké, aj silnejšie krytie, minerálny makeup môžete aj navrstviť. Výhodou minerálneho makeupu je jeho bezpečnosť, nezvykne spôsobovať alergie. Malou nevýhodou je, že môže spôsobiť trochu neporiadku, najmä kým si zvyknete na jeho používanie. Ja po pár rokoch používania s tým už problém takmer nemám. Ale samozrejme je vhodné sa líčiť napríklad nad umývadlom, ideálne ešte predtým, než si na seba dáte oblečenie do práce 🙂 Jedno balenie vám navyše vydrží veľmi dlho, na jedno použitie stačí troška. No pozor, “minerálny makeup”, ktorý sa predáva v drogériách nemá s tým pravým takmer nič spoločné. Určite by nemal obsahovať žiaden talc (mastenec), ani vôňu.

Na aký typ pleti?

Minerálny makeup je vhodný pre všetky typy pleti. Je ideálny najmä pre mastnú a problematickú pleť (aj akné), taktiež na zmiešanú. Ak máte suchú pleť, môže vám sadnúť tiež. Základom je však dobre hydratovaná pleť, ak máte na pleti šupinky, bude to vidno. Takže hydratovať a ešte raz hydratovať – áno, pozerám sa na vás majiteľky mastnej pleti 😉 Nezaškodí ani pravidelný píling. Suchá pleť môže uvítať, ak pod minerálny makeup použijete výživný olej – dajte mu pár minút, nech sa vsiakne a potom naneste minerálny mekup. Minerálny makeup pleť nevysušuje. Jeho vzhľad môžete jemne “odmatniť” ak po nanesení ešte prestriekate tvár ružovou vodou. Napriek tomu, že minerálny makeup je prírodný, nespite v ňom – každý večer ho dôkladne odlíčte.

Ako si vybrať odtieň?

Základ je spoznať svoj pododtieň a potom to už ide jednoduchšie 🙂 Takmer každá značka minerálneho makeupu ponúka aj vzorky (zdarma, alebo za malú cenu), takže môžete pred kúpou plného balenia vyskúšať niekoľko odtieňov a vybrať si ten svoj. Dbajte na to, aby vám farba makeupu ladila nielen s prirodzenou farbou vašej tváre, ale tiež s krkom, prípadne hruďou 😉

Ako ho používať?

Spolu s minerálnym makeupom si budete musieť kúpiť aj dobrý štetec. Vhodný je napríklad typ kabuki – buď zarovnaný alebo zaoblený, záleží od vašich preferencí. Ja som najskôr používala Flat Top kabuki od EDM, potom som skúšala pár ďalších a nakoniec som skončila pri Buffing brush od Real Techniques. Makeup môžete nanášať krúživými pohybmi. Okrem minerálneho makeupu si môžete vybrať aj z veľkého množstva minerálnych líceniek, zmatňujúcich púdrov, očných tieňov a  ďalších výrobkov.

Moje obľúbené značky

  • Barefaced Beauty – má menší výber odtieňov, ale zoženiete ho aj v slovenskom e-shope, funguje rovnako dobre ako iné značky, ktoré som skúšala.
  • Silk Naturals – podľa svojho podotieňa si vyberiete farebnú bázu a podľa požadovaného krytia bielu fázu. Výsledný odtieň si namiešate sami. Výhoda je, že počas roka keď sa vám zmení tmavosť pleti, nemusíte kupovať nový makeup, ale namiešate si ho namieru 🙂
  • Meow cosmetics – majú na výber neuveriteľných 86 odtieňov! Tu si už vybrať musíte 😀 Navyše si môžete vybrať z 3 úrovní krytia.

Akú máte skúsenosť s minerálnym makeupom vy? 🙂

4 thoughts on “Minerálny makeup – prečo a ako ho používať

  1. S minerálnymi makeupmi už nejakú skúsenosť mám, i keď nie veľkú. Práve teraz som znova začala používať jeden príjemný zapečený od značky Antonym, s ktorým som veľmi spokojná, ale aj tak sa chystám vyskúšať aj nejaké iné (napr. Zao). Baví ma ten krásny finiš, príjemný ľahký pocit a možnosť vrstvenia bez efektu masky. A ten môj zanecháva krásny “glowy” efekt 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.