Herbár

Ľubovník bodkovaný, „antidepresívum priamo z prírody“

Vedecký názov: hypericum perforatum
Ľudové názvy: svätojánska bylina, svätojánsky zvonček, korenie Svätého Jána, trezalka, láskavé korenie, milovníček

Čeľaď: ľubovníkovité (hypericaceae)

Ďalšie známe druhy: ľubovník horský (hypericum montanum), ľubovník štvorkrídly (hypericum tetrapetrum), ľubovník škvrnitý (hypericum maculatum), ľubovník chlpatý (hypericum hirsutum), ľubovník pekný (hypericum pulchrum), ľubovník rozprestretý (hypericum humifusum)

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník a jeho pestovanie

Ľubovník je trváca bylina, vysoká 30 až 90 cm. Má oblé listy bledozelenej farby, ktoré pokrývajú bodky – drobné žliazky s červeným olejom. Ľubovník kvitne od júna do septembra žltými kvetmi s citrónovou vôňou. Kvety po rozpučení menia farbu na krvovočervenú.

Ľubovník má rád slnečné stanovišťa až polotieň a darí sa mu v suchých pôdach – rastie vo svetlých lesoch, na lesných pláňach, suchých medziach, lúkach a v krovinách. Na jeseň alebo na jar ho možno rozmnožiť semenami alebo bočnými výhonkami.

Zber prebieha na začiatku kvitnutia počas slnečných dní, zbierame mladé kvety, striháme celú kvitnúcu vňať – asi 15 cm od vrchu, s kvetmi aj listami. Dávame pozor, aby sme zbierali ľubovník bodkovaný a nie jemu príbuzné druhy, ktoré nie sú liečivé. V správnom identifikovaní rastlinky nám pomôžu tri skúšky – ľubovník bodkovaný má na listoch, prekvapivo, 😆 bodky, keď sa na ne pozrieme oproti svetlu, pôsobia „dierkovanie“, keďže bodky sú priesvitné. Alebo môžeme skúsiť rozpučiť jeden kvet – mal by sčervenieť. A do tretice – jeho stonka je oblá, nie štvorhranná.

Sušíme ho v hrubšej vrstve na plechu vyloženom papierom alebo vo viazaničkách na šnúre. Usušený ľubovník skladujeme v uzavretých tmavých nádobách.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovníková história

Ľubovník sa v ľudovom liečiteľstve používa už oddávna pod označením korenie Svätého Jána – kvitnúť totižto začína približne v deň Svätého Jána.

Spája sa s ním aj niekoľko povier – na Svätého Jána z neho dievčatá vili vence, jánske koruny. Vetvičky ľubovníka panny hádzali do vody a veštili si, či budú mať o rok ženícha. Roľníci zvykli ľubovník vložiť medzi dva krajce chleba a takúto dobrotu dali zjesť dobytku, aby boli zvieratá uchránené od chorôb.

Ak ste chceli získať lásku určitej osoby, stačilo jej do čaju pridať trochu ľubovníkovej šťavy – v prípade potreby to môžete vyskúšať ešte aj dnes. 😀

Proti depresiámLiečivé účinky ľubovníka

Ľubovník má vysoký obsah éterických látok a trieslovín. Pomáha hojiť rany a popáleniny – olejom, v ktorom sme lúhovali kvety, môžeme potierať preležaniny, drobné popáleniny a podráždenú pokožku po opaľovaní, no dobrý je aj na kŕčové žily a kožné vredy, keďže zmierňuje bolesti, zabraňuje zápalom a pôsobí hojivo.

Tzv. jánsky olej má až mystické účinky – tmavú fľašu naplníme až po hrdlo kvetmi a zalejeme olivovým olejom. Uzatvoríme a fľašu na niekoľko týždňov (min. dva) postavíme na slnečné miesto alebo do tepla. Olej po čase sčervenie (a vraj má zaujímavú trpkú chuť). Nakoniec ho prefiltrujeme cez plátno.

Čaj z kvetov pôsobí sedatívne a pomáha pri bolestiach hlavy a reumatických ťažkostiach. Vďaka obsahu hypericínov (prítomnosť tejto účinnej látky je aj vedecky dokázaná) je skvelým prírodným antidepresívom, upokojuje, je dobrý na nervy, celkové zlepšenie nálady (čo sa teraz počas sychravej zimy isto zíde 😉 ) a proti nespavosti. Obsahuje aj flavanoidy, látky, ktoré posilňujú imunitný systém a pomáhajú v boji proti vírusom, baktériám a plesniam.

Ľubovník pomáha aj pri chorobách pečene, žlčníka a močových ciest, pri žalúdočných vredoch a v podobe kloktadla aj pri zapálenom hrdle.

Čaj z ľubovníka je vraj veľmi chutný a odporúča sa ho piť aspoň po dobu troch týždňov, aby sa dostavili jeho účinky. Denne pijeme šálku čerstvého čaju (cca 250 až 300 ml). Počas liečby sa neodporúča opaľovanie (hypericíny zapríčiňujú fotosenzibilitu), pretože by sa mohlo dostaviť podráždenie kože – všeobecne sa liečba ľubovníkom odporúča skôr počas zimných mesiacov.

Pozor, pri dlhodobom užívaní ľubovníka s inými liekmi hrozí vznik vzájomných interakcií; ľubovník môže znižovať účinok hormonálnej antikoncepcie.

Využitie ľubovníka

Listy ľubovníka možno použiť na ozvláštnenie šalátu, z kvetov možno získať farbivo na látku – pri zmiešaní s kamencom žltú, pri zmiešaní s alkoholom fialovočervenú.

Jeho liečivé účinky boli popísané vyššie – najčastejšie sa využíva vo forme čaju alebo jánskeho oleja. Macerovaním v alkohole možno získať aj tinktúru, ktorá je určená na vnútorné použitie a dávkuje sa po kvapkách.

4 thoughts on “Ľubovník bodkovaný, „antidepresívum priamo z prírody“

    1. Dobrý deň, Vlasta. Ja som čítala iba o tom, že ľubovník bodkovaný je liečivý, ale nie som žiaden vyučený biológ. 🙂 Ľubovník bodkovaný je liečivý, jemu príbuzné druhy liečivé nie sú – nečítali ste o nich? 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.