Herbár

Levanduľa úzkolistá, „pod vankúš pre dobrý spánok“

Vedecký názov: lavandula angustifolia
Ľudové názvy: devanduľa, dulenka, vandelička

Čeľaď: hluchavkovité (lamiaceae)

Ďalšie známe druhy: lavandula stoechas, levanduľa širokolistá (lavandula latifolia), lavandula intermedia; existujú aj kultivary s rôznou farbou kvetov (od bielej cez ružovú až po modrú)

Levanduľa

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je vždyzelený trváci poloker (výška 30 – 100 cm), má štvorhranné stonky, ktoré v druhom roku drevnatejú. Listy sú úzke, sivozelené; kvety drobné, usporiadané do klasov – aj listy, aj kvety sú voňavé. Levanduľa kvitne v lete (jún až august), kvety sa zbierajú tesne po rozkvitnutí, najlepšie za suchého počasia, kedy rastlina obsahuje najviac aromatických látok. Listy zbierame podľa potreby v priebehu celého roka. Kvety sušíme najlepšie zavesené v malých zväzkoch. Sušené kvety majú sladkú, trvanlivú vôňu.

Levanduľa je pomerne nenáročná na pestovanie – darí sa jej v kvetináči, no ešte viac v záhone. Potrebuje slnečné stanovište a ľahkú, dobre priepustnú až piesčitú pôdu s obsahom vápenca. Je suchomilná. Množí sa na jeseň alebo na jar stonkovými odrezkami (z jednoročných výhonkov, odrezky by mali byť dlhé 10 – 20 cm) alebo delením. Možno ju aj vysievať (na jar alebo jeseň), ale semená majú horšiu klíčivosť. Rastline by sme na jeseň mali odstrihnúť odkvitnuté kvety, na jar ju môžeme opäť pristrihnúť. Ak je tuhá zima, rastlinu v záhone zazimujeme nahrnutím zeminy ku koreňom alebo ju prikryjeme slamou.

Levanduľová história

Levanduľa pochádza z oblasti Stredozemného mora, preto ju poznali už starí Gréci a Rimania a pre jej sviežu, výraznú vôňu ju s obľubou pridávali do kúpeľa. Jej názov bol ostatne odvodený priamo od latinského slova „lavare“ – umývať. V stredoveku sa zasa využívala v mestách na prekrytie pachov z ulice a verilo sa aj, že levanduľový olej človeka ochráni pred morom.

Využitie si však nenašla len vďaka svojej špecifickej vôni, bylinkári ju odjakživa odporúčali pri bolestiach hlavy, migréne a proti nervozite. V súčasnosti sa využíva najmä v kozmetike – z kvetov, listov i stonky sa destiláciou získavajú éterické oleje.

Dnes je pestovaním levandule známa predovšetkým oblasť južného Francúzska, Provensálsko.

Liečivé účinky levandule

Zo sušených alebo čerstvých levanduľových kvetov sa dá pripraviť čaj (lúhujeme 10 min.), ktorý pomáha pri nespavosti, bolestiach hlavy, plynatosti či bolestivej menštruácii. Levanduľový éterický olej možno nakvapkať do kúpeľa pre nepokojné deti; použiť priamo na kožu na bolestivé hmyzie štípance a ľahšie popáleniny (napr. od slnka), nakoľko má účinky mierneho sedatíva a kvapka oleja, aplikovaná na spánky, pomôže pri bolestiach hlavy. Levanduľa je vhodná aj pri kožných ochoreniach a ekzémoch.

Voňavé kvietky levanduleVyužitie levandule

Levanduľa má bohaté využitie – jednak slúži na okrasu záhrady, je vhodná na zakladanie voňavých živých plotov a ako sušená do sušených kytíc a vencov. V domácnosti sa sušená levanduľa využíva v plátenných vrecúškach do skríň na prevoňanie bielizne a ako ochrana proti moliam (príjemná by nemala byť ani mravcom a komárom). Levanduľu možno využiť aj v kuchyni – môžete si pripraviť levanduľový sirup či med a levanduľové korenie (zmes sušených kvetov a listov) sa v malom množstve svojou jemne horkou chuťou hodí k pečenému mäsu a rybám, no pokojne aj na ozvláštnenie koláčov (ochutnali ste už levanduľovú bábovku?).

Levanduľa v kozmetike

Levanduľa sa dnes s obľubou využíva v kozmetike, či už na jej prevoňanie alebo pre svoje liečivé účinky. Z kvetov si môžete pripraviť napr. pleťovú vodu pre citlivú pleť a aknóznu pleť, nakoľko má aj antiseptické účinky. Polievkovú lyžicu levandule stačí zaliať 200 ml vriacej vody, nechať lúhovať hodinu a následne scediť. Takúto levanduľovú vodu možno použiť aj na oplachovanie vlasov, predovšetkým ak máme problémy s lupinami či nadmerným vypadávaním vlasov.

Levanduľový olej je vhodný na masáže proti celulitíde, do upokojujúceho kúpeľa (kedy zároveň pomáha zlepšiť kožné problémy) alebo pri aromaterapii. Do kúpeľa môžeme použiť aj levanduľovú soľ, ktorú si poľahky vyrobíme tak, že zaváraninový pohár striedavo plníme hrubozrnnou soľou a čerstvými kvetmi levandule. Dobre uzatvoríme a necháme mesiac pracovať. Alebo si s nami pripravte levanduľové bonbóny do kúpeľa. 🙂

3 thoughts on “Levanduľa úzkolistá, „pod vankúš pre dobrý spánok“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.