Beauty mixér

Ibištekový prášok 6-krát inak

Všetci určite poznáme ibištekový čaj – ibištek sa vďaka obsahuj antioxidantov a príjemne kyslej chuti (obsahuje približne 20 % rastlinných kyselín – kyselinu citrónovú, jablčnú i vínnu) pridáva takmer do každej ovocnej čajovej zmesi. No poznáte ibištekový prášok?

Ibištekový prášok sa pripravuje zo sušených ibištekových kvetov, stačí ich pomlieť na jemný prášok. Aj v tejto forme si z neho možno pripraviť osviežujúci nápoj, no využitie nájde aj v kozmetike.

1. Šup do hennovej zmesi!

Ibištek sa už odpradávna využíval ako prírodné farbivo. Vďaka svojim farbiacim schopnostiam a tomu, že je kyslý, sa ibištekový prášok skvelo hodí do hennovej pasty – jeho kyslosť pomáha aktivovať farbiaci účinok henny a vo vlasoch vyčarí krásny, bohatý odtieň. Do hennovej pasty tak vždy povinne pridávam aj za polievkovú lyžicu ibištekového prášku. 🙂

2. Trochu iný šampón

Určite ste už počuli o šampóne suchom i tuhom, ja Vám dnes poviem o skvelom sypkom šampóne pre hennované vlasy, ktorý je niečo medzi tým – predpripravený prášok stačí zmiešať s vodou (či čajom) a máte klasický šampón, ktorý votriete do vlasov, necháte pôsobiť a vymyjete vodou. Mne už netreba ani kondicionér! 🙂

Na takýto práškový šampón stačí zmiešať 1 diel bentonitového ílu (moje vlasy majú sklon k masteniu, ak s mastnotou problém nemáte, použite iba polovičnú dávku ílu) s 1 dielom nimbového prášku a 1 dielom ibištekového prášku. Bentonitový íl vlasy zbaví mastnoty, nimbový prášok je skvelý pre hydratáciu vlasov a ibištekový prášok oživí farbu farbených vlasov.

3. Dva v jednom

Skvelé je, že ak si spomínaného šampónu pripravíte viac, môžete zvyšok použiť ako masku na tvár, stačí naniesť, nechať chvíľku pôsobiť a zmyť. Ibištekový prášok pôsobí aj ako jemný píling a pleť šetrne prečistí. Len pozor na zafarbenie pokožky, môžete mierne zružovieť! 🙂 Preto je fajn nerobiť si pleťovú masku s ibištekom tesne pred tým, než vyrážame von, hodí sa skôr na lenivé pyžamové dni, kedy sme zalezené doma a venujeme sa len sebe. 😉

4. Delikátna maska na vlasy

Priam delikátna maska na vlasy vznikne, ak zmiešame ibištekový prášok s aloe vera gélom a ružovou vodou – množstvo jednotlivých ingrediencií volíme tak, aby sme získali nie príliš hustú, no ani pririedku zmes. 🙂 Masku nanesieme na vlhké vlasy, zabalíme do kúpacej čiapky a necháme pôsobiť 30 až 50 minút. Následne vymyjeme vodou. Vlasy budú krásne lesklé a získajú aj pekný objem.

Pozor – ibištekový prášok neodporúčam svetlovláskam, mohol by ich vlasy dočasne zafarbiť dočervena. Naopak je skvelý pre hennované vlasy – na udržanie sýtej hennovej farby. 😉

5. Jemný výživný rúž

Ak si viete vyrobiť vlastný balzam na pery, s ibištekovým práškom môžete Vaše balzamovanie posunúť na inú úroveň: so štipkou ibištekového prášku je z balzamu razom jemný výživný rúž! Do balzamu stačí použiť infúziu rastlinného oleja s ibištekovým práškom – prášok zmiešame s olejom a v uzavretej sklenenej nádobe necháme na tmavom mieste pracovať 2 až 4 týždne. Denne premiešavame.

6. Na zdravie!

Ako som už spomínala, ibištek nájdeme vo väčšine ovocných čajových zmesí. Chutný nápoj si možno pripraviť aj zo samotného prášku – v malom hrnci prášok zalejeme vodou a privedieme k varu. Nápoj osladíme medom alebo hnedým cukrom. Piť ho môžeme teplý i studený – ako ľadový čaj.

V Mexiku z ibištekového prášku pripravujú zaujímavý nápoj menom „Jamajská voda“ – pri varení „čaju“ stačí do hrnca prihodiť aj korenie: celú škoricu, pár klinčekov, po štipke muškátového orecha a nového korenia. Po zovrení necháme 15 minút chladnúť, následne scedíme, nápoj nalejeme do veľkého džbánu a dolejeme studenou vodou. Dospeláci môžu pridať i trochu bieleho rumu. 😉

Pozor! Nie každý ibištekový prášok je vhodný aj na konzumáciu, vopred sa uistite, či je ten Váš vhodný aj na výrobu nápoja alebo iba na kozmetické účely!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.