Čaje, Zdravé tipy, Zdravie a recepty

Ibištekový čaj: 7 skvelých účinkov, poznáte ich?

Kalichy ibištekových kvetov majú skvelú ovocnú chuť a preto sa pridávajú aj do rôznych čajovinových zmesí, najmä tých ovocných. Ibištek dodá každej šálke čaju sýtu červenú farbu a kyselkavú chuť, citrón pridávať netreba, radšej med. 🙂 Ibištekový čaj chutí výborne aj studený a obľúbia si ho deti aj dospelí. Ale nielen pre jeho chuť!

ibistekovy caj

1. Ibištek je bohatý na antokyány, ktoré určujú farbu kvetov a plodín rastliny podľa pH prostredia, v akom sa nachádzajú. Pôsobia priaznivo na kardiovaskulárny systém a preventívne proti nádorovým ochoreniam. Pomáhajú zlepšovať a chrániť zrak, nervový, tráviaci aj srdcovocievny systém, pomáhajú pri diabete a obezite a znižujú tiež oxidačné poškodenie organizmu. Majú protizápalový, antioxidačný a antimikrobiálny účinok.

2. Účinný proti vysokému krvnému tlaku. Ibištekový čaj prirodzene znižuje vysoký krvný tlak a tým znižuje riziko srdcových ochorení.

3. Je bohatý na antioxidanty – obsahuje ich dokonca viac než zelený čaj Matcha. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom a chránia tak bunky pred poškodením a predčasným starnutím. Pôsobí tak preventívne proti rôznym chronickým ochoreniam.

4. Uľahčuje trávenie. Vďaka obsahu ovocných kyselín má mierne laxatívne účinky, no aj ak vypijete viacero šálok denne, preháňania sa báť nemusíte. 😉

5. Skvelý ako prísada do henny! Vďaka svojej kyslosti pomáha lepšie uvoľňovať farbivo z henny a vlasom dodáva červenší odtieň. Ibištek môžete do henny použiť aj v podobe ibištekového prášku.

6. Môžete ho používať ako oplach na vlasy a vmasírovať ho do vlasovej pokožky. Vlasovú pokožku prekrví a podporí rast a lesk vlasov.

7. Vďaka antimikrobiálnym účinkom pomáha pri problémoch s vlasovou pokožkou, akým sú napríklad lupiny.

Užite si skvelé účinky ibištekového čaju, ktorý je prospešný pre zdravie aj krásu. 🙂 No pri jeho pití nezabúdajte na jeho kyslosť, ktorá môže pôsobiť nepriaznivo na vašu zubnú sklovinu. To ale nech vás od pitia neodradí, len si po jeho vypití prepláchnite ústa vodou a je to. Ibištekový čaj je chutný spôsob, ako si spríjemniť a ozvláštniť váš pitný režim. Tak teda na zdravie! 🙂

1 thought on “Ibištekový čaj: 7 skvelých účinkov, poznáte ich?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.