Hennovanie

Hennovanie vlasov podľa Dady

Vlasy si pravidelne hennujem už nejaké tie dva roky, počas ktorých som stihla čo-to vychytať, prísť na pár trikov a vypilovať svoj recept na hennovú pastu. Dnes sa s Vami o svoje skúsenosti podelím, hoci majte na pamäti, že výsledný odtieň pri hennovaní závisí predovšetkým od Vašej farby vlasov, preto neručím, že hoc aj podrobným sledovaním môjho návodu dosiahnete rovnaký výsledok a taktiež – takto hennovanie vyhovuje mne, Vy si možno nájdete iný spôsob. 🙂

Hennovanie vlasov

Na hennovanie vlasov používam

Moje hennovanie krok za krokom

Príprava hennovej pasty

1. Vlasy mám dlhé približne do polovice chrbta, na jedno hennovanie mi vystačí 100 g henny, resp. 113 g – moja obľúbená značka henny je balená po štyroch unciach. V poslednej dobe k henne pridávam aj ibištekový prášok, ktorý má krásnu bordovú farbu, kyslastú vôňu a predovšetkým – je veľmi kyslý, vďaka čomu vytvára ideálne prostredie pre uvoľňovanie farby z henny a hennová pasta sa tak rýchlejšie „vyfarbí“.

Hennovanie vlasov

2. Do veľkého hrnčeku si spravím silný čaj s medom. Tento raz som použila levanduľový, pretože bol práve po ruke – levanduľa krásne vonia a pomáha s vypadávaním vlasov. Bežne však používam i zelený čaj alebo kamilkový.

Hennovanie vlasov

3. Kým čaj chladne, nastrúham si kôru z jedného citróna (alebo dvoch – boli maličké). Citrónová kôra by mala byť dobrá na dosiahnutie svetlejších odtieňov – pravidelné hennovanie vlasy čoraz viac stmavuje, aj moje sú už podstatne tmavšie ako na začiatku. Po pravde neviem, či by bez kôry boli ešte tmavšie alebo na nej v skutočnosti až tak nezáleží, už som si na ňu ale dokonale zvykla a baví ma aj jej vôňa. 🙂 Z citrónu vytlačím šťavu – citrónová šťava pôsobí ako katalyzátor, urýchľuje uvoľňovanie farbiva.

Hennovanie vlasov

Hennovanie vlasov

Hennovanie vlasov

4. Čaj nechám chladiť dovtedy, kým by sa z neho nedalo pomaly odchlipkávať, potom ho vždy po piatich lyžiciach pridávam k hennovému prášku a dôkladne premiešam. Na hennovanie mám vyhradenú špeciálnu plastovú lyžicu – henna by sa nemala dostať do kontaktu s kovom! Tekutinu pridávam, kým nemá henna vhodnú konzistenciu – á la hustý smotanový jogurt.

Hennovanie vlasov

5. Na záver pridám lyžicu oleja, naposledy to bol jamajský čierny ricínový (ktorý vôbec nie je čierny! 😆 ), ktorý je taktiež dobrý na vypadávanie vlasov – henna môže vlasy mierne vysušovať, preto je do nej dobré pridať trochu oleja, no netreba to zasa preháňať, priveľa oleja môže znížiť jej farbiace účinky. Čajovníkový olej sa do henny zvykne pridávať, aby sa urýchlil proces uvoľnenia farbiva, niekedy pridám aj rovnaké množstvo iného éterického oleja, aby henna lepšia voňala – napr. levanduľového alebo ylang-ylang. No vďaka levanduľovému čaju bola moja hennová pasta naposledy pekne voňavá aj bez esenciálnych olejov.

6. Keď je pasta dostatočne vymiešaná, nechám ju prikrytú igelitovým vreckom odpočívať aspoň niekoľko hodín, niekedy pokojne aj cez noc. Počas zimy oddychuje na radiátore a počas leta vlastne takisto – nezavadzia tam. 😀 Z henny by sa malo uvoľniť farbivo a mala by zhnednúť, prípadne začať hrať dočervena, dohrdzava.

Hennovanie vlasov

7. Do mojej henny pridávam aj šťavu z cibule, ktorá je vynikajúca na podporu rastu vlasov – podľa mňa to funguje a za ten cibuľový smrad to rozhodne stojí! :grinnod: Okrem toho sa vôňa cibule v henne takpovediac stratí – čisto cibuľový vlasový zábal by bol rozhodne omnoho horší! Keďže nemáme vhodný mixér či odšťavovač, cibuľu nakrájam na väčšie kúsky a zasypem cukrom, vďaka čomu cibuľa po čase pustí šťavu – cibuľovú šťavu do henny pridávam tesne pred hennovaním, ak zmes príliš zhustne, niekedy ju zvyknem doriediť teplým čajom.

Nanášanie henny na vlasy

8. Hennu nanášam na šampónom čerstvo umyté, uterákom presušené vlasy. Keďže je dobré nanášať hennu na vlasy teplú, tesne pred aplikáciou ju zohrievam vo vodnom kúpeli – misku s hennovou pastou vložím do väčšej misy s horúcou vodou.

9. Vlasy si prečešem, čelo, uši a zátylok natriem krémom, aby ich henna príliš nezafarbila. Pri hennovaní používam plastové rukavice, hennu na vlasy nanášam rukami, mne osobne by štetec skôr prekážal. Hennu aplikujem predovšetkým ku korienkom – aj keď moje odrasty nie sú bohvieako viditeľné –, no nevynechávam ani dĺžky vlasov či končeky.

Pôsobenie henny vo vlasoch a jej vymývanie

10. Keď miniem všetku pastu, vlasy stočím na vrchu hlavy, prikryjem kúpacou čiapkou a starým uterákom. Uterákový turban na hlave fixujem pomocou veľkých zapínacích špendlíkov, aby sa v žiadnom prípade nerozpadol, keďže s hennou vo vlasoch spím. 😛 Preto zvyknem hennovať večer a keďže som aj veľký spáč, henna bežne účinkuje 10 – 12 hodín. Vankúš pre istotu prekryjem uterákom, aby sa nestala nehoda a spí sa mi pohodlne – ale možno mám len tuhý spánok. 😀

11. Hennu z vlasov vymývam vodou a na záver aj kondicionérom (nie šampónom!), po troch-štyroch dňoch by mala farba ešte zoxidovať a trochu stmavnúť, kedysi to tak skutočne bolo, teraz to už až tak nevidno. Vlasy by sa čerstvo po hennovaní nemali umývať, ideálne je dopriať im aspoň dva dni oddych od šampónovania, nech sa farba stihne ustáliť. Priznávam, že z vlhkých vlasov je dve-tri umývania po čerstvom hennovaní trochu cítiť cibuľa, no… :blush:

Moje nahennované vlasy

Účinky henny

12. Vlasy si takto hennujem každých 5 – 6 týždňov, podľa toho, ako stíham.

Už po prvých hennovaniach boli moje vlasy priam oslnivo lesklé, na dotyk veľmi jemné, no zároveň silné. Ostatné zázračné účinky henny sa prejavili až časom, po cca roku pravidelného hennovania – končeky sa mi štiepia podstatne menej, vlasy mi vypadávajú menej a rastú rýchlejšie, resp. rastú: mala som pocit, že boli celú večnosť zastavené na pomyselnej hranici, ktorú nikdy neprerastú, no vďaka henne a cibuli zo mňa snáď raz bude aj poriadna dlhovláska! 😀 Vlasy sú vďaka henne teda rozhodne zdravšie a milujem aj ich dokonalú farbu, ktorá zrazu pôsobí sviežo a nie tak mdlo ako moja pôvodná, nenápadná hnedá. Na hennovanie tak rozhodne nedám dopustiť!

A čo Vy, chcelo by sa Vám s hennou vo vlasoch aj spať? 😀
Aký je Váš overený recept?

35 thoughts on “Hennovanie vlasov podľa Dady

 1. Wau! Hennujem sa už možno aj šesť rokov, ale také výrazné vlasy som veru ešte nemala. Spočiatku som bola ohúrená,zlepšila sa aj kvalita vlasov, ale ide to z kopca. No asi to bude tým, že frekvencia hennovania a kvalita prístupu k miešaniu sa časom znížila. Zjavne sa musím zas nadchnúť a pridať aj pár tipov z článku. Ja som ostala verná tomu, čo som si načítala na začiatku, zalievať hennu čiernym čajom, pridávať citrónovú šťavu, olej, med a škoricu. Čas na nový začiatok, ďakujem za impulz!

 2. Ja som hennu skúšala len nedávno, mala som tú z DMky v hnedom odtieni, ja viem, že to nie je tá najkvalitnejšia henna, ale pre prvú skúsenosť stačila. Mám hnedé vlasy a balá som sa, že budem zelená, červenú by som prežila, ale zelené vlasy to nikdy.Nič také sa mi nestalo, ale henna moje vlasy takmer nijako nezmenila, sú také isté ako boli pred farbením, len sú o niečo suchšie, no zdá sa mi, že mi narástli nové vlasy pri korienkoch, tak aspoň toľko.

  1. Skutočne nechcem uraziť teba ani hennu z DMky, ale po pravde sa nečudujem, že si po jej použití nebola bohvieako nadšená – veď to pomaly ani nie je henna. 😀 Kúp si radšej čistú hennu a potom budeš vedieť zhodnotiť. 😉

 3. Ahoj. Ja som použila hennu Sante a zaliala ibištekovým čajom + škorica, citón a tak. Moc veľký rozdiel vo farbe som nevidela, skoro žiadny. A to som s ňou tiež spala asi 10 hodín. Použila som ju už tretí krát, ale teraz som si objednala BAQ hennu, tak uvidím. Určite ma to neodradilo, hennovanie je zábava a na kvalite vlasov to cítim už po treťom použití. Teším sa na tú novú, snáď mi už vlasy aj zafarbí 🙂

  1. Možno patríš medzi tie holky, čo majú voči henne “odolnejšie” vlasy a farba im chytí až neskôr. Ale BAQ hennu určite skús, obsahuje najviac farbiva, takže možno chytí lepšie. 🙂 Držím palec, Marika!

   1. Ahoj. Ach, som úplne nadšená. Nečakala som nijakú výraznú zmenu a zostala som príjemne šokovaná. Mám krásne žiarivé medené vlasy. Možno je to ozaj tou inou hennou, alebo aj tým, že sa mi ulialo trochu viac jablčného octu, ktovie 🙂 Každopádne ďakujem za tvoje článočky, nebyť toho, že na ne natrafím, tak ma hennovanie ani nenapadne 🙂

    1. Myslím, že skôr tou kvalitnejšou hennou – nie je henna ako henna, žiaľ, nájde sa aj pár čiernych oviec hennovej rodiny, ktoré sa iba tvária ako henna… Ale určite ani jablčný ocot nebol na škodu! 😉 Som rada, že sa ti hennovanie tento raz tak páčilo, ďakujem za pochvalu článkov! 🙂 Veľa zdaru s hennou aj naďalej! 😉

 4. Ja používam už len indickú hennu Khadí…je najlepšia! Vyskúšala som ich veľa, ale žiadna nie je taká dobrá a kvalitná, ako táto. Veľmi odporúčam, vlasy mám konečne krásne a zdravé a veľmi dobre sa aj pripravuje, je jemnučká a nie je z nej “bordel” pri vymývaní…navyše veľmi dlho vydrží…aj vyše mesiaca nádherný lesklý odtieň a veľmi dobre farbí aj začínajúce šediny…:-)

 5. Ešte som zabudla dodať, že ja už s hennou nespím, pri tejto, čo používam, stačia dve hodky a odtieň je aj tak výrazný a dlhotrvajúci…:-)

 6. Zuzka, ako som už inde písala, Khadí som tiež skúšala, mňa osobne bohvieako neočarila – najradšej mám aj tu recenzovanú indickú hennu alebo značku Light Mountain. Ešte raz – každý má tú svoju obľúbenú. 🙂

  Ja s hennou spím ani nie tak kvôli tomu, aby bola farba výrazná. Hennujem iba raz za mesiac, niekedy i viac, preto mám lepší pocit, ak ju už potom nechám pôsobiť čo najdlhšie sa dá. 🙂 A mne osobne to príde aj praktické, len si to večer napatlám na hlavu a idem spať a nemusím mať počas dňa “ťažkú hlavu”, keď ja spím, nič mi nevadí. 😆

 7. Ahoj Dada,tak zajtra sa chystam hennovat.Mam kupenu hnedu Henne Color.Prvý krat som hennovala asi pred 6tyzdn.ale pridala som do hnedej ocot/teraz uz viem,ze som nemala/takze vysledok nulovy.O tyzden som to skusila znova,ale bez octu!Hennu som si zarobila asi hodinku pred farbenim a pouzila som hennu,lyzicu olivoveho oleja,a silny cierny caj.S hennou som spala celu noc na hlave,ale vysledok nestal za vela.Preto ta chcem poprosit o radu,ako mam postupovat aby bol vysledok co naj.Vlasy som si chemickou farbou farbila naposledy pred 4 mes.a odvtedy si vlastne vlasy umyvam len sod.bicarbonou a na oplach riedeny jablc.ocot.Dakujem za odpoved!

  1. Ahoj, Silvia! A akú farbu chceš docieliť? Hnedú? Hnedá je pri henne problematická, pretože henna ako taká je prosto ryšavá. Najlepšie (a najprácnejšie) je dvojfázové farbenie hennou. Ale začať môžeš pridaním amly. 😉

 8. Dobry den hennujem prvykrat a mam trosku obavy kvoli tomu, ze som nezohnala ibistekovy prasok. Myslite si, ze to vadi velmi alebo staci ak pouzijem citron? 🙂

 9. ja som si pred tromi dňami zafarbila hennou Khadi, cista henna a mám ich nádhernej tehlovej farby…nechala som ju na vlasoch len 2 hodiny a pridala som par kvapiek tee tree olejceka od Justu a sipkový olej ..a to som sa bala, lebo pred mesiacom som farbila este chemickou farbou ..a perfektne prekryla aj zacinajuce sediny

 10. Super clanek, krasne vlasy, nadherna barva! 🙂 Mam prirodni tmave hnede vlasy a henna u mne neni tak vyrazna, ale i tak jsem pokazde nadsena. K henne jsem se vratila po spouste let chemickeho barveni.
  Hennu jsem zkusila zalit cervenym vinem a vysledek byl super (kysele a cervene :-).

 11. Ahoj Dada,
  Tvoje vlasky sa mi velmi pacia a takisto aj tvoje blogy a rady. Hennu som skusila uz druhy raz,som spokojna,akurat by som tuzila po svetlejsom odtieni,preto sa chcem opytat ci v lete slniecko vlasy zosvetli ako pri chemickom farbeni ale aj pri nefarbenych vlasoch? Mam stredne hnede vlasy a v lete mi na nich slnko spravi prirodzeny melir. Tiez rozmyslam zmiesat cistu hennu s bezfarebnou a vaham pri ibisteku,kedze pisu ze farbi dobordova.U teba vsak bordo nevidim 🙂
  Dakujem
  Vanda

  1. Ahoj, Vanda a ďakujem za pochvalu! Ono asi ide skôr o to, či si ten typ človeka, komu sa v lete prirodzene zosvetlia vlasy alebo si voči tomu imúnna… Myslím, že rovnako sa budú správať aj nahennpvané vlasy – vyzerá to tak, že tebe slniečko farbu z vlasov vyťahá, v lete by to teda mohlo byť svetlejšie… Na druhej strane u seba v lete bohvieaké zosvetlenie nebadám, ale možno je to tým, že som nič také na sebe nebadala nikdy – či som hennovala, či nie… Takže neviem, predpoklad je, že slnko vyťahá farbu aj z hennovaných vlasoch, no je to len predpoklad…

   Ja mám vlasy do mahagónova skôr tým, že mám už veľa vrstiev henny. Inak je ibištek kyslý, takže vďaka nemu bude henna červenšia, medenejšia…. Ja na ibištek nedám dopustiť.

   Čo sa týka bezfarebnej henny, tá sa pridáva do blond henny, takže môžeš pridať na zjemnenie. 🙂

   Myslím, že melír by bol okej, len daj pozor na ten odstup – cca mesiac, dva… Až potom chémia/henna.

 12. a este by som sa chcela opytat ci by sa dali hennovane vlasy jemne premelirovat a opatovne zas pouzit hennu, to koli presvetleniu-zvyrazneniu hrdzavej farby?
  Vanda

 13. Ahoj Dadi,
  máš krásne vlásky a vidieť,že aj zdravé.Chcela by som sa ťa spýtať,že ako to,že máš červené vlasy,keď si použila čistú hennu.Ja som ju použila tiež na moje svetlé hnedé vlasy (čistá henna+citrón+škorica+arganový olej+rozmarín+prevarená voda) a mala som ryšavé vlasy.Skôr by som chcela odtieň ako máš ty.Je chyba v mojej príprave alebo mám kúpiť rovno červenú hennu?Ďakujem ti vopred za odpoveď.A inak super článok 🙂

  1. Ahoj, Stanka. Ja hennujem tiež čistou hennou a tiež som z nej mala vlasy pôvodne ryšavé. Ale hennujem už roky a ďalšou vrstvou henny vlasy stále tmavnú a tmavnú… Čiže buď tiež počkáš alebo skús ibištekový prášok pridať nabudúce alebo kľudne kúp rovno mahagónový odtieň od Henné Color. 😉

 14. Ahoj Dadi,po 20 rokoch chemikalii chcem aj ja vyskusat nieco prirodne…tvoje clanky ma velmi zaujali ale priznam sa neviem ako zacat mam v tom trosku chaos…mam polodlhe vlasy,farbu do rysava nemam ich nehak poskodene len sa mi mic mastia… ktoru henu mi odporucis? co primiesat…ako dlho odstat…ako zacat???dakujem☺

 15. Skvelý článok 🙂 Ja sa chystám hennovať prvý krát a tebe vyšla skvelá farba, tiež chcem raz niečo také dosiahnuť 🙂 Čítala som aj o pridávaní škorice, máš nejakú skúsenosť alebo vieš k čomu by mala pomáhať? 🙂

 16. Ahoj hennovala som prvý krát včera 🙂 mala som hnedé vlasy s odfarbenými koncami takže vrch /odrasty/ a konce chytili svetlejšie. Použila som farbu Khadi Red pridala som lyžičku medu /čajovú nevedela som koľko treba/, zelený čaj /cca 90°C/, citrón, citrónovu kôru a lyžičku /čajovú/ škorice a červenej papriky popravde som si len tak hádzala čo sa mi zdalo byť OK. Mám ryšavú farbu ale chcela by som ešte svetlejšiu ty máš pekné vlásky, ale ja by som chcela zostať pri svetlo ryšavej vedela by si mi poradiť čo pridať poprípade aký druh/značku henny použiť aby som docielila výrazne svetlo ryšavú a aby mi nestmavla? Ďakujem 🙂

 17. Ahoj. Chcem sa opýtať, či nemáte niektoskúsenosť s kombináciou, ak sa do čistej henny pridá harmančekový čaj s obištekovým práškom. Aký odtieň može vzniknúť na ešne nehenovaných svetlo hnedých vlasovoch po chemickom farbení.Ďakujem.

  1. Ahoj, Dani. Pokiaľ si vlasy predtým farbila chemicky, isto s hennovaním asi mesiac počkaj a urob skúšku na pramienku vlasov. Podľa mňa to bude echt ryšavá, ale každé vlasy na hennu reagujú inak – urob tú skúšku a uvidíš. 😉

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.