Hennovanie, Prírodná a bio kozmetika

Henna – aké odtiene existujú a ktorá je tá pravá?

Ak chcete zmeniť farbu svojich vlasov, ale nechcete používať škodlivé chemické farby, zvoľte hennu! Táto rastlina je obľúbená vďaka svojim farbiacim účinkom. Výrobcovia však majú v ponuke rôzne odtiene henny od blond po čiernu, ako je to možné? Dokáže henna vlasy odfarbiť? Dnes si na tieto otázky odpovieme.

Červená (čistá) henna

girl-163686_640  
Čistá henna (lawsonia inermis) prirodzene vlasy zafarbí, ale len do červených a ryšavých odtieňov. Takže ak túžite práve po takýchto odtieňoch, zvoľte čistú hennu. Najvhodnejšia je v body art kvalite (BAQ). Konkrétny odtieň veľmi závisí od prirodzeného odtieňa vašich vlasov. Ak máte vlasy svetlé, zmena bude výraznejšia než u vlasov tmavých. Pre získanie intenzívnejšieho odtieňa je potrebné vlasy hennovať pravidelne, približne každé štyri týždne. Na podporu červených a  ryšavých odtieňov pridajte do zmesi citrónovú šťavu alebo jablčný ocot, odporúčaný je aj ibiškový čaj. Niektorý výrobcovia pridávajú k čistej henne aj soli (sodium picramate) na zvýraznenie a upravenie odtieňa.

Blond henna

girl-163695_640
Pod názvom blond henna sa ukrýva zmes byliniek a rastlín, ktoré dodávajú vlasom zlatisté odlesky. V zložení môžete nájsť napríklad cassiu alebo kamilky, pričom henna je zvyčajne na poslednom mieste. Táto farba je vhodná pre prirodzene svetlé vlasy. Na tmavé vlasy bude mať len regeneračné účinky, vlasy neodfarbí, ani nezosvetlí.

Hnedá henna

woman-163696_640
Ak túžite po hnedom odtieni, pri henne treba vždy rátať s ryšavými/červenými odleskami. Ak ich však chcete minimalizovať a dosiahnuť studenší odtieň, v zložení hľadajte indigo (indigofera argentea). Môžete si skúsiť nemiešať farbu aj samy, začnite pomerom 50:50 henny a indiga. Primiešať môžete aj amlový prášok, ktorý dodáva hnedý odtieň. Ak chcete tmavší odtieň, použite viac indiga. Zmes, ktorá obsahuje indigo, nezalievajte horúcou vodou a nepridávajte citrónovú šťavu ani jablčný ocot. Pravidelným farbením môžete dosiahnuť tmavo-hnedý odtieň. Ak sa vám naopak páčia teplé odtiene hnedej, farbám s obsahom indiga sa vyhnite.

Čierna henna

Čierna henna sa skladá z vysokého pomeru už spomínaného indiga. Indigo (indigofera argentea) prirodzene obsahuje modré farbivo. Sýty čierny odtieň je však ťažké dosiahnuť, ak máte svetlo-hnedé vlasy, môže sa vám podariť dosiahnuť tmavo-hnedý odtieň. Indigo je občas neprávom odsudzované ako nebezpečné, keďže niektorí výrobcovia pridávali do čiernej henny PPD (para-phenylenediamine), čo je zdraviu škodlivé farbivo. Čisté indigo je prášok zelenej farby. Ak máte svetlé vlasy a chcete dosiahnuť tmavý odtieň, vyskúšajte dvojfázové farbenie. Najskôr vlasy nafarbite čistou hennou a nechajte pôsobiť. Po zmytí naneste čisté indigo, nechajte pôsobiť a opäť zmyte. Tento postup najskôr vyskúšajte na jednom pramienku vlasov a ak budete s výsledkom spokojné, nafarbite všetky vlasy. Takto sa vyhnete prípadnej katastrofe. 😉

Farbíte si vlasy hennou? Volíte farebné henny alebo sa spoliehate na jej čistú formu?

4 thoughts on “Henna – aké odtiene existujú a ktorá je tá pravá?

  1. Ja miešam čistú hennu s amlou, ktorá jej dáva hnedastý odtieň, ktorý chcem a ešte dávam do zmesi aj čierny čaj a v čiernom čaji si aj oplachujem vlasy, dáva im pekný lesk…citrón nepridávam, nechcem mať výrazné červené a občas zmiešam aj s troškou indiga…vtedy sú ešte viac tmavšie…mne to takto vyhovuje, každá má svoj recept…:-)

  2. Dobrý deň, chcem sa opýtať akú odtieň Henny by ste mi odporúčali. Vlasy mám pôvodne bledšie, ale teraz by som potrebovala prekryť aj šedivé vlasy. Doteraz som si vlasy dávala farbiť – melírovať, ale pretože mám dosť jemné vlasy, rada by som používala prírodné farbivá. S hennou som si farbila vlasy v mladosti, ale to bola len jedna farba a to červenkastá. Môžem poprosiť o odpoveď, ktorý z odtieňov henny by som mala vyskúšať?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.