Ako a prečo začať s prírodnou kozmetikou, Prírodná a bio kozmetika

Esenciálne oleje, ako začať?

Esenciálne oleje, éterické oleje či silice – aspoň zopár flaštičiek týchto voňavých olejíčkov by mal mať doma každý! 🙂 Dnes si povieme, čo esenciálny olej je, na čo všetko ho možno využiť a v závere nájdete aj pár tipov.

Éterické olejeČo sú éterické oleje?

Laicky – éterické oleje sú zväčša to, čo dodáva rastline jej charakteristickú vôňu – ak si doma ošúpete pomaranč, vonné látky, ktoré zostanú na Vašich rukách, budú plné éterických olejov.

Chemickejšie – ja radšej používam názov „esenciálny“ olej, najvýstižnejší však bude prívlastok „éterický“ – aj éterické oleje sú rastlinného pôvodu, ale na rozdiel od bežných rastlinných olejov (ako je olivový či kokosový) sú éterické oleje prchavé a úplne sa vyparia.

Esenciálne oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín – od kvetov a listov až po plody či korene, závisí to od konkrétnej rastliny. Získať ich taktiež môžeme rôznymi spôsobmi: lisovaním, destiláciou alebo extrakciou. Na výrobu niekoľkých kvapiek éterického oleja niekedy potrebujeme až celý kilogram surovín! Čistý éterický olej má číru farbu, prípadne žltohnedú, no dokonca aj tmavomodrú.

Esenciálne oleje sa využívajú už celé tisícročia. Majú hojivé účinky, pôsobia emočne aj mentálne, vďaka čomu sú odpradávna súčasťou kozmetiky, parfémov či dokonca liekov. Esenciálne oleje odnepamäti patria k aromaterapii – klasická aromaterapia uznáva iba esenciálne oleje získané jednoduchou destiláciou (prípadne lisovaním).

Na čo všetko možno použiť esenciálne oleje

Esenciálne oleje možno použiť troma spôsobmi – aromaticky (rozptýlením vo vzduchu), lokálne (aplikáciou na pokožku), prípadne vnútorne (pozor, pri väčšine esenciálnych olejov sa vnútorné užívanie neodporúča!).

Esenciálne oleje

Aromaterapia je založená na predvídateľných reakciách nášho tela na čuchové vnemy. Správnym výberom éterického oleja môžeme ovplyvniť našu náladu – niektoré oleje stimulujú, iné upokojujú, závisí aj od toho, čo komu vonia, čo je mu príjemné. 🙂 Aromaterapia nemusí iba prevoňať dom a pozmeniť nám náladu, esenciálne oleje dokážu dokonca dezinfikovať vzduch! Pri aromaterapii možno využiť rôzne aroma lampy, difuzéry.

Esenciálne oleje možno použiť aj na pokožku – môžete ich pridať do domácej kozmetiky, aby ste posilnili jej požadované účinky (či ju jednoducho prevoňali) alebo si dopriať voňavú uvoľňujúcu masáž či kúpeľ.

Pri lokálnom použití však treba dávať pozor – väčšinu olejov treba dostatočne zriediť, pretože sú priveľmi koncentrované, aby sa na kožu používali priamo. Esenciálny olej stačí zmiešať so základným olejom – vhodný je napr. olivový či mandľový.

V lete si taktiež treba dávať pozor pri citrusových esenciálnych olejoch – zvyšujú fotosenzitivitu, preto by sme sa po ich použití mali chvíľu vyhýbať slniečku. 🙂

Zopár tipov pre využitie éterických olejov na záver

  • Vyrobte si svoj vlastný parfum – minulý rok sme spolu robili valentínsky, afrodiziakálny. 😉
  • Masážnu olejovú zmes si môžete pripraviť aj do zásoby – do 50 ml základného oleja pridáme 25 – 35 kvapiek éterického oleja (alebo zmesi olejov) podľa nášho výberu. V dobre uzavretej nádobe na chladnom mieste takto pripravený olej vydrží tri mesiace. Na boľavé svaly je skvelá mäta, bazalka.

Esenciálne oleje

  • Trápi Vás prechladnutie, chrípka? Na zvýšenie vlhkosti v miestnosti, v ktorej sa počas choroby zdržiavate, môžete použiť zvlhčovač vzduchu alebo vlhký uterák prehodený cez radiátor – bude sa Vám lepšie dýchať. O to viac, keď do zvlhčovača alebo jednoducho na uterák nakvapkáte pár kvapiek éterického oleja – skvelá je napr. mäta, eukalyptus, kosodrevina (či iné ihličnany), zázvor, škorica. Pri silnej chrípke možno éterický olej vyslovene inhalovať – do misky s 200 ml horúcej vody pridáme zo 3 kvapky oleja, premiešame, cez hlavu si prehodíme uterák a vdychujeme paru asi 5 minút.
  • Pri žalúdočných kŕčoch a nadúvaní stavte na feniklový olej. Kvapnite kvapku oleja do lyžičky medu a zjedzte. Pozor, používajte iba esenciálny olej vhodný aj na konzumáciu!
  • Ak máte tmavšiu alebo vzorovanú posteľnú bielizeň, nakvapkajte na paplón pár kvapiek éterického oleja – buď do cípov posteľnej bielizne alebo do nejakého tmavého obrazca, ktorý Vám bielizeň zdobí (na svetlej látke by olej mohol zanechať viditeľný fľak) – ideálna je napr. levanduľa, harmanček, medovka, pomarančový kvet. Bude sa Vám spať ako v bavlnke!
  • Pokvapkajte vybraným esenciálnym olejom mydlové orechy, ktorými periete bielizeň! Esenciálne oleje pôsobia proti mikroorganizmom, vďaka čomu zvýšia účinnosť orechov a bielizeň krásne prevoňajú!
  • Ak sa chcete zbaviť zápachu z topánok, nakvapkajte na kúsok vaty pár kvapiek esenciálneho oleja a vatu vložte na noc do topánok. Hodí sa na to napr. mäta, pelargónia alebo citrón.
  • Pri voňavom kúpeli taktiež nezabudnite na rozpustenie éterického oleja v základnom oleji (prípadne pene do kúpeľa), v opačnom prípade zostane plávať na hladine vody a nebude taký účinný. Môžete si pripraviť aj soľ do kúpeľa – sklenú nádobu naplňte hrubozrnnou morskou soľou a pridajte pár kvapiek éterického oleja. Nádobu dobre uzavrite a nechajte pár dní na chladnom tmavom mieste.
  • V nezriedenej forme možno na pokožku využívať prakticky iba čajovníkový (tea trea) olej a levanduľový. Tea tree olej je vhodný napr. pri liečbe akné a levanduľa je skvelá na poštípanú či spálenú pokožku.

Koľko esenciálnych olejov máte doma?
Aký je Váš najobľúbenejší? Ako ich najradšej používate? 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.