Škodlivé látky v kozmetike

Endokrinné disruptory – čo sú zač?

Pri škodlivých látkach, ktoré často nájdeme aj v bežnej kozmetike, môžeme nájsť výstrahu, že sa jedná o endokrinné disruptory. Čo to ale znamená? Látky, ktoré sú zaraďované medzi endokrinné disruptory narúšajú hormonálnu hladinu. Môžu sa správať podobne ako hormóny a tým ovplyvnia fungovanie celého hormonálneho systému, čo môže mať zdraviu škodlivé následky.

endokrinne disruptoryOkrem toho sa môžu postupom času v tele hromadiť z rôznych zdrojov a  tak naberať na sile. Následne môžu spôsobiť rôzne druhy rakoviny, chybný vývoj detí a ďalšie problémy. Sú nebezpečné najmä pre vyvíjajúci sa plod tehotných žien, nakoľko endokrinné disruptory majú najzávažnejší negatívny vplyv na vyvíjajúci sa organizmus. Tieto nebezpečené látky sa však nenachádzajú len kozmetike, ale aj v jedle. Tu je prehľad niektorých z nich.

Olovo

Sa nenachádza len v rúžoch, i keď čo sa týka kozmetických prípravkoch, môžete ho nájsť práve tam, no nájde sa aj v niektorých očných linkách a farbách na vlasy. Môže spôsobiť vysoký krvný tlak, problémy s nervami, poškodené obličky, poškodenie mozgu a dokonca aj rakovinu. Môže sa nachádzať aj v starých, olupujúcich sa náteroch, vode či v kontaminovanej pôde a následne aj jedle.

Ftaláty

Naše obľúbené ftaláty sa často schovávajú vo vôňach. Takže ak vidíte v zložení parfum/arome/ fragrance, majte sa na pozore – ak sú syntetického pôvodu. Pôsobia toxicky na rozmnožovací systém a môžu prispieť k vzniku rakoviny prsníka. U mužov poškodzujú spermie. Ftaláty sa môžu nachádzať v lacných lakoch na nechty, či rôznych plastových výrobkoch.

BPA

Nachádzajú  sa v plastových nádobkách na rôzne využitie no tiež v konzervách a plechovkách, ktoré môžu kontaminovať jedlá aj nápoje. Môžu spôsobiť obezitu, rakovinu prsníka no i ďalšie typy rakovín, a tiež srdcové problémy. Ich použitie by malo byť postupne zakázané.

Parabény

Parabény patria snáď medzi “naslávnejšie” endokrinné disruptory. Po dlhé roky boli s obľubou využívané na konzervovanie a predĺženie životnosti kozmetických produktov, no momentálne sú na ústupe. Spájané sú najmä s rakovinou prsníka, nakoľko sa ich stopy našli v postihnutých tkanivách.

Glykolétery

Patria do skupiny rozpúšťadiel – medzi známejšie patria napríklad propylene glycol či ethylene glycol. Nájdeme ich preto často v čistiacich prostriedkoch (aj tých kozmetických) alebo farbách. Môžu spôsobiť anémiu,  poškodenie pečene aj obličiek a tiež poškodiť plodnosť ešte nenarodených detí. U potkanov spôsobujú scvrknutie semenníkov.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.