Zdravé recepty, Zdravé tipy, Zdravie a recepty

Domáca jahodovo-bazalková zmrzlina – super zdravý recept!

Je vám teplo, chcete sa schladiť a máte chuť na niečo sladké? Tak to s vami plne súcitím. 🙂 Chce to zmrzlinu! No občas máme kvôli nej trochu výčitky svedomia. Predsa len je plná cukru a ktovie čoho ešte. Preto je najjednoduchšie si ju vyrobiť doma. A na tento jednoduchý recept nepotrebujete žiaden špeciálny zmrzlinovač a predsa, výsledok je krásne krémový a chutný. A tá najlepšia časť? Základ tvorí jediná prísada! Ku ktorej samozrejme môžete primiešať aj ďalšie, podľa toho, na čo máte chuť. A čože je táto úžasná prísada? Zrelý banán, ideálne hnedý alebo aspoň s hnedými fliačikmi, nad ktorým pravdepodobne ohŕňate nos. No oddnes už nebudete! 🙂 Táto zmrzlina neobsahuje pridaný cukor, je vegánska a bezlepková. 🙂

Prísady (na 1 porciu):

  • 2 zrelé banány (hnedé, alebo aspoň s hnedými flačikmi)
  • hrsť jahôd (cca 10 malých jahôd)
  • pár lístkov bazalky (ja som použila cca 10 menších)

Postup:

Banán nakrájajte na kolieska a dajte zamraziť, ideálne cez noc. Potom ho hoďte do mixéra spolu s jahodami a bazalkou a rozmixujte na hladkú zmrzlinu. Banán by mal byť zrelý, ideálne až prezretý – takto bude dostatočne sladký a zmrzlinu už nemusíte ničím prisládzať. Keby vám ale niečo sladké ešte chýbalo, môžete na záver zmrzlinu ozdobiť napríklad datľovým sirupom.

Majte na pamäti, že čím viac šťavnatých prísad tam dáte, tým bude zmrzlina mäkšia, teda menej tuhá. Ideálnu zmrzlinovú hustotu dosiahnete, ak ku banánu primiešate suché prísady – napríklad kakao, baobabový prášok a podobne. Kombinácia jahôd a bazalky chutí skvelo, je príjemne osviežujúca a je to príjemná zmena oproti typickým zmrzlinovým príchutiam. Samozrejme k banánovému základu môžete primiešať čokoľvek, podľa vašej chuti.

domaca zdrava zmrzlina

Táto domáca zdravá zmrzlina chutí prekvapivo dobre a je príjemne krémová napriek tomu, že neobsahuje mlieko, ani žiaden mliečny produkt. Veľmi dobrá je aj kombinácia mrazených banánov s kakaom a škoricou. Pohrať sa môžete nielen s kombináciou chutí, ale aj so zdobením – kúsky kakaových bôbov, oriešky, kokosové lupienky… na čo len máte chuť. 🙂 Dúfam, že vám táto zmrzlina zachutí a môžete tak s dobrým pocitom mlsať celé leto!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.