Čaje

Čaj z malinových lístkov – ideálny pre ženy!

Konečne máme späť krásne teplé dni, vonku všetko kvitne a zelenie. No predtým, než si pochutíme na sladkých zrelých malinách, natrhajte si malinové lístky a uvarte si z nich chutný čaj. Okrem jeho lahodnej chuti (no žiaľ nechutí ako maliny 🙂 ), ktorá je skvelá či už je čaj z malinových lístkov teplý alebo studený, má aj zdraviu prospešné účinky.

Čaj z malinových lístkov pri pôrode a ženských problémoch

Čaj z malinových lístkov sa tradične používa na uľahčenie pôrodu. Posilňuje steny maternice aj panvové svaly, má tonizujúce účinky a tak má pomôcť pri pôrode. Pred začatím jeho užívania na tento účel je ale vhodné poradiť sa so svojim lekárom. Môže urýchliť pôrod, no nie je vhodné piť tento čaj pokiaľ ste pri minulom tehotenstve rodili predčasne, alebo vám ostali rany na maternici. Môže pomôcť aj pri rannej nevolnosti a kŕčoch v končatinách. Tento čaj je celkovo pre ženy prospešný, dodá úľavu pri bolestivej menštruácii aj pri PMS. Čaj z malinových lístkov chutí aj deťom, bez obáv im ho pripravte tiež.

Pri prechladnutí a rôznych zdravotných problémoch

Obsahuje vitamín C a tak môžete jeho účinky využiť aj pri prechladnutí. Vitamín C je antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom a tak vďaka nemu môžete predísť rôznym ochoreniam. Malinové lístky obsahujú tiež triesloviny, flavóny, minerálne látky a organické kyseliny. Keďže čaj z malinových lístkov neobsahuje kofeín, môžete ho bez obáv piť aj večer. Pri bolavom hrdle si pripravte silnejší odvar a kloktajte. Môže pomôcť aj pri problémoch s trávením, bolesti brucha, nevoľnosti a zvracaní (môžete malinové lístky zmiešať aj s mätou) a pri miernej hnačke. Môžete ho využívať aj ako preventívnu starostlivosť o močový mechúr – pôsobí močopudne a posilňuje močový mechúr. Z malinových lístkov si môžete okrem čaju pripraviť aj tinktúru. Tinktúra z malinových lístkov je vhodná aj na posilnenie dasien, môže dodať úľavu napríklad pri zápale dasien.

Na upokojenie a vypnutie pokožky

Vďaka sťahujúcim účinkom môžete vychladený čaj z malinových lístkov použiť aj na vonkajšie použitie. Či už ako osviežujúcu pleťovú vodu pre problematickú, mastnú a zmiešanú pleť, na upokojenie pokožky pri spálení slnom, či pri rôznom podráždení pokožky. Stačí ho naliať do rozprašovača, dať do chladničky a potom ho nastriekať na pokožku.

Takže hurá na zbieranie malinových lístkov! Malinové lístky zbierajte z vrcholku rastliny do júna, ideálne doobeda. Stačí ich usušiť a môžete popíjať tento skvelý čaj po celý rok 🙂 Zbierajte ich na čistých miestach (určite nie pri cestách), kde neboli vystavené chemickým postrekom ani inému znečisteniu. No ak sa vám zbierať lístky nechce, nevadí, sušené malinové lístky sa dajú bez problémov aj kúpiť 🙂 A ak by vám v čaji predsalen chýbala ovocná chuť, môžete si k malinovým lístkov primiešať aj trochu ibištekového čaju, alebo prihoďte čerstvé maliny 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.