Beauty mixér, Čaje, Zdravé tipy, Zdravie a recepty

Bylinky pre dobrý spánok

Tému ako sa vyspať do krásy sme už načrtli, rovnako ako pár byliniek, z ktorých je vhodné uvariť si večernú šálku čaju, pretože Vám vďačne pomôžu uvoľniť sa a rýchlo zaspať. V dnešnom článku dostanete tip až na osem byliniek pre dobrý spánok!

1. Levanduľa úzkolistá

Dobrý čaj proti nespavosti sa dá pripraviť tak zo sušených, ako aj čerstvých levanduľových kvetov. Kvety by sme mali lúhovať desať minút. Pri popíjaní levanduľového čaju si k šálke nezabudnime privoniavať, už samotná vôňa levandule upokojuje zmysly. 🙂

Prečítajte si o levanduli viac…

Medovka, bylinka pre dobrý spánok

2. Medovka lekárska

Aj čaj z medovky (melissa officinalis) má upokojujúce účinky, pôsobí sedatívne a uvoľňuje nervovú sústavu. Pravidelné pitie medovkového čaju pomôže pri nespavosti, spôsobenej hektickým životným štýlom a stresom. Medovka má citrónovú vôňu, aj k medovkovému čaju si možno privoniavať. Výborný je s lyžičkou medu.

3. Valeriána lekárska

Valeriána (valeriana officinalis) je jednou z najstarších liečivých rastlín, jej názov je odvodený z latinského slova „valere“, čo znamená „byť zdravý“. Valeriána upokojuje, uspáva, pomáha pri bolestiach hlavy a nervovej vyčerpanosti. Čaj sa tu trochu netradične nepripravuje z listov či kvetov, ale zo sušeného mletého koreňa.

4. Ľubovník bodkovaný

Ďalšou bylinkou proti nespavosti je ľubovník. Čaj sa pripravuje z jeho žltučkých kvetov, pôsobí sedatívne, upokojuje, je dobrý na nervy a nespavosť.

Prečítajte si o ľubovníku viac…

5. Chmeľ obyčajný

Zo sušených chmeľových šištičiek sa taktiež pripraví lahodný čaj proti nespavosti, chmeľ upokojí nervy, spomalí tep a odoženie napätie. Naplniť ním môžeme aj voňavý vankúšik proti nespavosti. Áno, z chmeľu (humulus lupulus) sa tradične vyrába pivo – a tak si niektorí miesto čaju na dobrý spánok môžu večer vypiť pohár piva. 😆

Mučenka, bylinka pre dobrý spánok

6. Mučenka pleťová

Mučenka je rod popínavých lián – mučenka modrá sa pestuje v záhradách po celom svete ako okrasná rastlina, plody mučenky jedlej sú, ako už názov napovedá, jedlé – poznáme ich ako exotické ovocie marakuja. 🙂 Čaj z kvetov mučenky pleťovej (passiflora incarnata) zasa upokojuje, pomáha zlepšovať a prehlbovať spánok. Mučenka pri tom nie je návyková a neznižuje pozornosť, preto sa na upokojenie môže používať aj počas dňa bez obáv z toho, že budeme utlmení až príliš.

7. Paruman spanilý

Paruman spanilý (chamaemelum nobile) všetci poznáme ako „rumanček“ a často je to jedna z prvých byliniek, ktorá nás napadne pri liečení nespavosti. Na dobrý spánok sa používa skutočne už odpradávna. Zo sušených kvietkov si pripravíme lahodný čaj, ktorý je tradičným relaxačným nápojom; naplniť nimi môžeme aj vonné vankúšiky proti nespavosti.

Rumanček, bylinka pre dobrý spánok

8. Kocúrnik obyčajný

Áno, kocúrnik (nepeta cataria) láka mačky – sušeným kocúrnikom môžeme naplniť plátenné vrecko a vyrobiť svojej mačke zábavnú hračku. 😀 Na mačky kocúrnik pôsobí neodolateľne euforizujúco, na ľudí má čaj z jeho sušených lístkov a kvetných vrcholkov mierne sedatívny účinok, relaxačný, preto je taktiež vhodné vypiť si ho pred spaním.

A ako tieto bylinky využiť pre dobrý spánok?

Z byliniek si môžeme urobiť šálku lahodného čaju – skvelé sú aj každá osve, prípadne si ich môžeme namiešať do čajovej zmesi. Skvelá je napr. kombinácia levandule, chmeľu, medovky a mučenky.

Mnohé z týchto byliniek aj krásne voňajú a proti nespavosti pomáha aj aromaterapia – nezabudnite sa pri pití čaju poriadne nadýchnuť tej krásnej vône. 🙂 Ušiť si môžete aj vonný vankúšik proti nespavosti, stačí ho naplniť sušenými bylinkami – opäť jednou bylinkou či obľúbenou zmesou.

V neposlednej rade sa bylinky hodia aj do kúpeľa, ktorý pred spánkom uvoľní telo i myseľ. Môžeme do kúpeľa prisypať trochu sušených kvietkov alebo radšej zvoliť pár kvapiek esenciálnych olejov.

A aj keď na to ešte nie je práve najvhodnejší čas: dobrú noc! 😉

1 thought on “Bylinky pre dobrý spánok

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.