Beauty mixér

Ako darovať vlasy na dobrú vec

Minulé leto mojej matke diagnostikovali rakovinu. Po tretej chemoterapii jej začali rapídne vypadávať vlasy – pri česaní, pri ich umývaní, aj len tak, prosto hocikedy… Až sa dala ostrihať na krátko, kratúčko, aby jej vlasy nezavadzali pod parochňou.

Mať vážnu chorobu nie je žiadna sranda. A prísť kvôli nej ešte aj o vlasy nie je predovšetkým pre ženu ľahké… Áno, na jednej strane sú vlasy naozaj smiešna daň za vyzdravenie. Na strane druhej – predstavte si, že prídete ešte aj o vlasy. Predstavte si, že ste vážne chorá a ešte vám aj v ruke zostávajú celé chuchvalce vlasov, iba čo sa chcete očesať…

Dlhé vlasy si pestujem, asi odkedy poznám Barbi, napriek tomu nikdy nedorástli viac ako kúsok pod lopatky, hoci som túžila, aby boli omnoho dlhšie. Najskôr som si nechávala odrásť iba ofinu, lebo mi začala zavadzať. Až mi začali zavadzať dlhé vlasy ako také – v zime sa večne motajú do šálov a kapucní, z čoho sa len muchlajú, elektrizujú… Dlhšie vlasy som aj tak nevedela dopestovať, už takto dlhé vlasy mi zavadzali. A potom moja matka prišla o vlasy – a tak som sa akosi rozhodla, že sa dám ostrihať a (dlhé) vlasy môžeme s matkou opäť pestovať spolu. A prečo zároveň nedarovať vlasy dobrú vec? ?

Parochňa ako zdravotnícka pomôcka

Parochňa je pre onkologických pacientov zdravotnícka pomôcka, na jej kúpu vám zdravotná poisťovňa prispeje sumou cca 30 €. Pri čom parochňa vôbec nie je lacná záležitosť. My sme kupovali parochňu z umelých vlasov, kde sa ceny pohybujú okolo 150 € (čo je aj po odčítaní príspevku stále pomerne vysoké číslo). Parochňa z pravých vlasov je podstatne podstatne drahšia.

Parochňu sme kupovali v Bratislave v parochňovom štúdiu Regina na Špitálskej 25, kde bola veľmi milá pani predavačka s neuveriteľným citom pre výber parochne. Toto parochňové štúdio vrelo odporúčam, viete uplatniť aj lekársky predpis na parochňu a kúpiť tiež šatky, ktoré môžete nosiť doma, kde sa netreba stajlovať do parochne, no môže vám byť nepríjemné chodiť s holou hlávkou.

Koniec marketingovej vsuvky (ktorá nebola sponzorovaná)

A tak nejako som sa dala ostrihať – viem, že to nie je to isté ako prísť o vlasy pre chorobu a to, že mám kratšie vlasy mojej matke, ktorá nemá prakticky žiadne vlasy, reálne vlastne nijako nepomôže. Odstrihnutý vrkoč však môže aj naozaj pomôcť – môžete ho darovať na výrobu parochne onkologickým a iným pacientom, ktorí prišli o vlasy a sami si parochňu vedia (predovšetkým z finančných dôvodov) zadovážiť len veľmi ťažko.

Kam darovať vlasy

Vlasy môžete darovať Lige proti rakovine alebo nadačnému fondu Daruj vlasy. Moja kaderníčka mala skúsenosti s darovaním cez Ligu proti rakovine, preto sme aj zostrihli 40 cm, čo je minimálna požadovaná dĺžka darovaného copu.

Vzadu riadne vystrihané (foto zo skúšobnej kabínky, kde som vlastne svoje vlasy prvý raz videla odzadu)!

Myslím, že vlasy správne zagumičkovať dokáže každá skúsená kaderníčka, hoci si môžete pozrieť aj inštruktážne video alebo zájsť do niektorého zo spolupracujúcich kaderníctiev, ktoré za vás vlasy rovno aj odovzdajú (kaderníctva spolupracujúce s Daruj vlasy vám pri darovaní copu nad 35 cm dokonca urobia aj štýlový zostrih zdarma, na Slovensku sú však až dve…).

Liga proti rakovine akceptuje iba nefarbené vlasy alebo vlasy farbené do svetlých odtieňov. Moje vlasy sú hennované – podľa mňa teda nejde vyslovene o farbené vlasy, hoci tmavé rozhodne sú! Pre istotu som teda kontaktovala facebookovú stránku Vystrihaj sa Slovensko, kde moje vlasy odmietli s tým, že jedna parochňa sa skladá aj zo štyroch, päť a viac copov a farbené vlasy sa ťažko párujú k tým prirodzeným do jednej parochne. Parochne sa vraj tiež dávajú chemicky čistiť a pri farbených vlasoch pri čistení hrozí aj zliezanie farby a tým pádom aj znehodnotenie parochne.

Nadačný fond Daruj vlasy pri tom prijíma aj farbené vlasy – a aj tie hennované, donedávna netrebalo ani tých 40 cm, po novom vraj akceptujú už iba copy dlhé min. 35 cm. V Daruj vlasy to celé funguje trochu inak – ku každému vrkoču treba vypísať darovaciu zmluvu, nadačný fond vlasy následne „predá“ spoločnosti ProfiBeauty s.r.o. Tá spracuje z vlasov parochňu alebo, ak na parochňu z rôznych dôvodov vlasy nie sú vhodné, využije ich na výrobu príčeskov a iného vlasového materiálu. Hotovú parochňu nadačný fond odkúpi za zvýhodnenú cenu a daruje ich vybranému žiadateľovi o parochňu. Každá parochňa sa vyrába na mieru pre konkrétneho žiadateľa a na webe nadácie je adresne uvedené, z koho vlasov bola parochňa vytvorená.

Ako som darovala vlasy nadácii Daruj vlasy

Cena vlasov závisí od mnohých faktorov a celkom by ma zaujímalo, na akú sumu boli ocenené tie moje, dozvedieť sa to môžete z verejného zoznamu darcov. Kvôli sprocesovaniu celého darovania však pripísanie na zoznam môže trvať až 60 dní. Viem, že moje vlasy v poriadku dorazili do cieľa, ktorým je až Česká republika, vypytovala som sa na Instagrame. Posielala som ich cca koncom novembra 2018, suma za ne sa na zozname objavila koncom februára a… je to smiešna suma (dosť demotivujúce…). 🙁

Darovaný cop

Vlasy sa posielajú zagumičkované v smere rastu v bublinkovej obálke. Ak by som vlasy posielala ešte raz, asi by som cop zagumičkovala aj v strede a/alebo pri konci, aby sa po ceste zbytočne nezmuchlal. Mne kaderníčka cop zagumičkovala iba hore, aby vlasy držali spolu, ale zagumičkovala ich veľmi napevno a vraj cop prosto dorazil v poriadku.

Záverom…

Dúfam, že článok pomôže tým, ktorí váhajú s darovaním vlasov alebo nevedia, ako presne na to. Článkom som nechcela preferovať nadačný fond Daruj vlasy nad Ligou proti rakovine a jej Vystrihaj sa Slovensko, chcela som len priblížiť obe možnosti, väčšmi Daruj vlasy, nakoľko tu mám aj osobné skúsenosti.

No najmä – všetkým, ktorí prišli o vlasy a bojujú s ťažkou chorobou držím palce a prajem im veľa optimizmu, lebo ho prosto treba! Optimizmus chorobu nevylieči, ale určite proti chorobe pomôže väčšmi ako smútok a negativizmus. Držte sa! ?

4 thoughts on “Ako darovať vlasy na dobrú vec

    1. Ja som svoje roky hennované vlasy odfarbovala peroxidom a reagovali úplne v pohode – ako každé iné vlasy. Čiže by sa henny nemali tí parochniari až tak báť. 🙂 Ďakujem za typ, nadáciu Podal ďalej som si vygúglila, ale tiež neviem, či berú momentálne aj vlasy alebo nie…

  1. Ahoj, chcela by som len poopravit, ze Nadacny fond Daruj vlasy uz nebriem vlasy kratsie ako 35cm, je to napisane na ich stranke, tak by bolo fajn tuto skutocnost upravit na vasom blogu, aby to bolo pravdive. Dakujem krasne 🙂 Mirka

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.