Škodlivé látky v kozmetike

4 škodlivé látky v šampónoch

Viete koľko chemických látok vďaka umývaniu a skrášľovaniu na seba každý deň dostaneme? Podľa viacerých štúdií, priemerná žena denne použije 12 kozmetických produktov, ktoré obsahujú až 170 rôznych látok. Naschvál som napísala chemických látok, lebo takou je napríklad aj voda :). Nechcem nikoho zaťažovať zbytočnou teóriou, ale chemická látka je chemický prvok a jeho zlúčeniny v prírodnom stave alebo získané akýmkoľvek výrobným postupom. A to vrátane všetkých prísad potrebných na udržanie ich stability a všetkých nečistôt pochádzajúcich z použitého postupu. Práve tými postupmi vznikali a vznikajú rôzne látky, ktoré sú síce účinné a lacné, ale aj toxické.

Šampón síce nemusí byť tým kokteilom látok, ktoré používame každý deň, ale prinajmenšom sa s ním stretávame veľmi často. Zložením neuteká ďaleko od sprchových gélov, ktoré denno-denne drvivá väčšina snáď v sprche stretne 🙂 Ešte by som priblížila pár faktov. Po prvé, pokožka je najväčší orgán tela a priamo do krvného obehu sa vstrebáva proste všetko s čím príde do styku. Po druhé, póry na pokožke hlavy sú obzvlášť veľké a priepustné, takže šampóny, kondicionéry, farby a laky na vlasy (!), to všetko máme do pár sekúnd v tele. Uf.

Dôležité je, ako vieme predchádzať stretu s tými toxickými látkami. V prvom rade ich musíme poznať :). Našťastie existujú rôzne databázy, kde to ľahko zistíte a ešte jednoduchšie je proste nájsť osvedčenú nálepku bio certifikátu. Minimálne je dobré poznať aspoň týchto pár najškodlivejších ingrediencií:

Sulfáty

SLS a SLES (Sodium Lauryl Sulphate a Sodium Laureth Sulphate) sú sulfáty, ktoré obsahuje hádam každý jeden šampón bez bio certifikátu (údajne až 99%). Dráždia kožu, oči a pľúca, poškodzujú nervovú a pohlavnú ústavu, zvyšujú riziko rakoviny. Ide o lacné, škodlivé čističe a penidlá a obsahujú ich aj zubné pasty a predražené High End produkty. Vôbec nie sú must-have ingredienciami pre čisté vlasy, dá sa to aj inak. Ani Vám to nejde do hlavy?

Parabény

Prípona –paraben, napr. Butylparaben, Propylparaben, boli ešte donedávna (do roku 2014!) považované za ideálne konzervanty a pridávali sa asi do všetkej kozmetiky. Po viacerých výskumoch kde boli označené za karcinogény, Európska komisia vydala nariadenie, kde obmedzila používanie najškodlivejších parabénov a zvyšné sa smú pridávať iba v určitom max. pomere. Do platnosti vstupuje až teraz, 16.10.2015. Hm… Ďakujem, neprosím žiaden parabén.

Ftaláty

Ftaláty patria medzi škodlivé látky a nájdete v každom synteticky parfumovanom vlasovom výrobku lebo ich funkciou je stabilizovať arómu. Úzko súvisia s neplodnosťou. Mne teda úplne postačujú bio esenciálne oleje v prírodných šampónoch.

Silikóny

Silikóny (prípony –silicone, -cone, -conol, napr. Cyclomethicone, Dimethicone, ). Tak týmto vo vašom šampóne a kondicionéri poďakujte za hodvábne hladké, lesklé vlasy a zacelené končeky. A tiež za upchaté póry, mastné spľasnuté vlasy pri korienkoch či lupiny.

towel-860325_1920Povedomie o škodlivosti kozmetiky stúpa pomaly ale isto. Ešte pár rokov dozadu sa ťažko hľadala hŕstka obchodov s prírodnou kozmetikou, dokonca aj v našom hlavnom meste. E-shopy s týmto sortimentom smelo pribúdajú. Uvedomujú si to určite všetky kozmetické značky a vypúšťajú aspoň nejaké „zdravé“ (?) alternatívy. Práve preto, pozor na všetky zavádzajúce obaly, kde výrobcovia konvenčných šampónov najnovšie radi píšu veľkým písmom:

Bez SLS,SLES (Sulfate free). Ako príklad môžem uviesť známy gigant Loreal Paris a ich radu vlasovej starostlivosti Sulfate-free, čo je síce pekné, ale aj keď je šampón bez sulfátov, prírodné a netoxické zloženie rozhodne nemá.

Bez parabénov / bez silikónov (Paraben free / Silicone free). Tu podobne, či už je šampón bez parabénov alebo silikónov, alebo bez oboch (napríklad šampóny Timotei Pure, Balea, Syoss a podobne), škodlivé sulfáty v celej svojej kráse sú hneď na prvých miestach v zložení.

S prírodnými výťažkami. Hoci ho šampón obsahuje aj iba 0,01%, klamlivé podľa našej legislatívy to nie je! A pokojne a s prehľadom tam býva aj nejaká nelichotivá chémia, o čom už samozrejme výrobca na obale tak hrdo neinformuje.

Aké je teda moje odporúčanie na záver? Sledovať na šampónoch nie falošné marketingové heslá ale konkrétne logá, riadne označujúce, že ide o prírodný šampón, napríklad BDIH, Cosmetique Bio – Charte Cosmebio, EcoCert, Natrue a pod. Veľa z nich kúpite už aj v našich najväčších drogérkových sieťach, napríklad značky Weleda, Sante, Logona, Alverde.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Dnešný článok pre Vás pripravila milá blogerka Evka z blogu somethingbiotiful.blogspot.sk, kde nájdete kopu článkov a recenzií prírodnej kozmetiky s peknými fotkami. Ďakujeme, Evka!

6 thoughts on “4 škodlivé látky v šampónoch

  1. Dobrý deň 🙂 rada by som sa opýtala na Bione Cosmetics. Môžem s kľudným svedomím používať ich výrobky? Ďakujem za odpoveď 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.