Ricínový olej – jeho účinky a použitie

Bio ricínový olej je špecifický tým, že má vysoký, až 90%-ný obsah kyseliny ricínovej. Tá má vynikajúce účinky pri starostlivosti o pleť a vlasy. Ricínový olej je však tiež prírodné laxatívum, ktoré pomáha pri viacerých tráviacich problémoch. Aké sú ďalšie účinky ricínového oleja a ako ho môžete používať? Neprehliadnite infografiku na konci článku :)

Účinky ricínového oleja

K priaznivým účinkom spomínanej ricínolejovej kyseliny sa pripájajú aj pozitívne účinky olejovej a linolovej kyseliny, ktoré ricínový olej obsahuje. Vďaka nim má protizápalové, antibakteriálne a upokojujúce účinky. Je hutnejší, no do pokožky sa dobre vstrebáva a je vhodný pre všetky typy pleti – od normálnej, cez zrelú, až po suchú a citlivú pokožku. Účinný je však aj na vlasy a nechty. Odporúča sa tiež vnútorné použitie ricínového oleja. Ako na to?

Ricínový olej a jeho použitie

Možností, ako používať ricínový olej, je viacero. Záleží od typu problémov a od toho, či má ricínový olej pomôcť pokožke, vlasom alebo pri zdravotných problémoch.

Na pokožku. Účinky ricínového oleja na ľudskú pokožku sú nielen skrášľujúce, ale aj liečivé. Ak trpíte svrbením alebo pálením pokožky (napríklad aj po opaľovaní), ricínový olej je treba natierať na problematické miesta. Uľaví od svrbenia aj od bolesti. Pri reume a bolestiach kĺbov sa odporúčajú obklady z ricínového oleja. Olej sa zohreje, namočí sa v ňom handrička a priloží na boľavé miesto. Odporúča sa zakryť bolestivé miesto ešte fóliou a uterákom. Ak máte bradavice, nakvapkajte ricínový olej na vatový tampónik a prilepte na bradavicu.

Na vlasy. Účinné sú masáže vlasových korienkov ricínovým olejom, čím sa minimalizuje vypadávanie vlasov. Na suché vlasy a pokožku hlavy so sklonom k lupinám je určená zmes jojobového a ricínového oleja v pomere 1:1. Zmiešaný s práškom Neem alebo kurkumou je zas skvelým odpudzovačom parazitov. Ricínový olej sa vždy nanáša ku korienkom vlasov, nie priamo na vlasy. Ak ho chcete využiť aj na dĺžku vlasov, použite len malinké množstvo, v opačnom prípade ho budete mať problém z vlasov vymyť.

Na nechty. V prípade infekčných ochorení nechtov sa odporúča pravidelne ich potierať ricínovým olejom.

Vnútorné užívanie. Ako prírodné laxatívum zlepšuje peristaltiku čriev. Pozor na dávkovanie! Účinky ricínového oleja sú silné a pri predávkovaní môže spôsobiť nevoľnosť, až srdcovú slabosť. Odporúča sa aj pri hemoroidoch a bolestivej menštruácii.
Rovnako vynikajúce účinky má tiež Jamajský čierny ricínový olej. Oba sú pre človeka veľmi prospešné a ich používanie je naozaj jednoduché. Stačí zopár kvapiek oleja a problém je vyriešený.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Dnešný článok pre vás pripravil e-shop s prírodnou kozmetikou BIOnatural.sk.

Pridaj komentár